Описание
Буди́мля — село в Україні, в Миляцькій сільській територіальній громаді Дубровицького району Рівненської області. Населення становить 653 осіб. Орган місцевого самоврядування — Перебродівська сільська рада.
Село, що знаходиться на відстані 53 км від районного центру м. Дубровиця та 174 км від обласного центру м. Рівне.
Виникло село в 1577 році. За переказами старожилів назва села Будимля походить від вислову мандрівників “будемо тут перебувати”, випадкові прохожі, які шукали місце, де перебути до ранку, так і залишилися жити на місці уже нинішнього села.
Перша письмова згадка про село відноситься до 1855 року (Чертков М. И. Военно-топографическая карта Вволынской губернии. – К. – 1855.).
У 1887 р. коли відбувся російський перепис населення, жителів села, як і всіх жителів Полісся, причислили до білорусів, але звичаї в селі так і залишилися українськими.
У 1915 році в селі Будимля було 7 хат: в більшості це були однокімнатні дерев’яні будівлі з солом’яним або очеретним дахом, з великою пічю в середині.
До1939 року село підпорядковувалось Польщі і відносилося до Столінського району, Пінської області (територія Білорусії)
У 1939 році, з приходом радянської влади, головою сільської ради став Торчило Петро, який загинув під час Другої світової війни. В період Великої Вітчизняної війни село було розгромлено, третина хат спалена. Одним із героїв Великої Вітчизняної війни був місцевий житель Денисевич Іван Гнатович 1927 р.н., який в 2013 році пішов з життя. Під час війни також загинув житель Будимля Міркевич Федот Власович 1916 р.н., що був членом ОУН-УПА, відправлений до концтаборів та засуджений до смерті комуністичним режимом.
Після війни головою сільської ради став Іван Молоток (кличка). 1949 році. В селі збудували ферму, де відгодували корів, коней, телят. В 1977році добудували два великі корівники. Ферма проіснувала до 1992 року.
Після війни в селі почало працювати лісове господарство, яке працює і до нинішнього часу.
В 1959 році село Будимля віднесли до Дубровицького району.
В1966-1967 роках провели світло і підключили деяким сім’ям.
В 80-х роках в селі почали будувати сільський клуб з актовим залом, бібліотекою та фойє для дискотеки. У 1987 році будівництво закінчилося і відбулося урочисте відкриття клубу. В селі були школа, медичний пункт, продуктові та господарчі магазини, церква християн-п’ятидесятників.
Присільська територія Будимля покрита осоковими болотами та лісами. В більшості дерева у лісі – це хвойні: сосна, ялина, а також береза, вільха рідше дуби. Ліси багаті на ягоди: ожина, чорниця, на болотах зустрічаються журавлина. В лісі багато також лікарських рослин, але після аварії на ЧАЕС у 1986 році село потрапило під вплив радіації.
Грунти присільської території складаються з торфяно-болотних масивів, так як територія знаходиться в пониженій частині Полісся, і дерново-підзолистів піщаних грунтів ,в яких знаходяться поклади бурштину.
Ліси тут мають свій тваринний світ: зустрічаються дикі кабани, косулі, заєць-русак, вовк, лисиця, куниця та більш дрібні - лісові миші, полівка сіра, полівка лісова.
У водоймах можна побачить бобра та норку.
В селі Будимля проживає 846 жителів. Межуєт з селами Рокітнянського району. В селі є медичний пункт, дев'ятикласний НВК, культурно-дозвіллєвий комплекс, бібліотека, 4 продуктово-господарчі магазини.