Описание
Опис любительської Мафії
Кількість гравців: од 8 до 15 чоловік + 1 ведучий. Оптимально: 10 + 1
Ролі містян:
1) Мафія
(мирні мешканці)
2) Комісар
3) Медсестра (або Лікар)
4) Маньяк (по бажанню)
5) Прості мешканці (нестатусні гравці)
Мета гри: мирним мешканцям – усунути з гри мафію. Мафії – усунути з гри всіх мирних мешканців.
Оптимальний розподіл ролей
Незалежно від кількості гравців у грі беруть участь тільки один Комісар та тільки одна Медсестра (Лікар). Кількість мафіозі до 10 гравців становить 2 чоловіка. Якщо гравців 10 та більше, вводять третього мафіозі.
Підготовка до гри та перша ніч
Ведучий оголошує настання ночі – усі гравці заплющують очі та опускають голови. Ведучий роздає ролі. Гравець “прокидається”, запам’ятовує свою роль і обов’язково ховає картку в недосяжне для інших гравців місце та засинає.
Після розподілу ролей ведучий знайомиться з Мафією – усі гравці, які отримали картки “Мафія”, за наказом ведучого розплющують очі, знайомляться з ним та запам’ятовують одне одного. Після слів ведучого “Мафія засинає” усі мафіозі заплющують очі.
Так само ведучий знайомиться з Комісаром, Медсестрою та Маньяком.
Ведучий оголошує настання дня.
Перший і всі наступні дні
Перший день починається з обговорень хто є мафія. Черговість обговорень визначається правилом піднятої руки: першим підняв руку – першим і каже. Обов’язково треба обґрунтувати свою позицію стосовно причетності того чи іншого гравця до мафії; сказати просто “Ганна й Борис – мафія” не дозволено.
Після виступу можна виставити щойно звинуваченого гравця як кандидата на усунення. Для цього потрібно поставити на стіл кулак з піднятим догори великим пальцем. Голосувати на виставлення гравцеві можна скільки завгодно разів.
Голосуються на усунення з гри тільки два гравця (три, якщо гравців більше десяти), які набрали найбільшу кількість голосів під час виставлення. Їм надається право протягом 30 секунд виправдати себе.
Голосування на усунення проводиться підніманням руки вгору. Усі голоси гравців, які не проголосували за першого кандидата або не проголосували взагалі, автоматично зараховуються до голосів на усунення останнього кандидата. Голосувати на усунення гравцеві дозволяється лише один раз.
Якщо містяни виставили тільки одного гравця, то голосування не проводиться – місто прожило день без жертв.
Комісар, якщо його усунено з гри, має право заключного слова, в якому він повідомляє кого перевірив уночі на причетність до Мафії, хто є мирним мешканцем, а також свою думку стосовно неперевірених містян.
Тільки-но усунений гравец повинен відкрити свою картку та негайно вийти з-за грального столу. Йому заборонено будь-як підказувати іншим хто є мафія тощо.
Ведучий оголошує настання ночі. Усі інші ночі Ведучий просить прокинутися мафію. Мафія жестами, мімікою або якось інакше, аби їх не почули інші містяни і на основі цього не звинуватили, домовляється поміж себе про жертву і вказує на неї ведучому. Мафіозі засинають. За наказом ведучого прокидається Комісар. Він має виняткове право – на основі поведінки, голосування та виправдовувань інших гравців перевірити когось із містян на причетність до мафії. Ведучий відповідає помахами голови. Комісар засинає. Прокидається Медсестра. Гравець цієї ролі має право вилікувати жертву цієї ночі. Якщо Медсестра правильно вгадує жертву, то гравець вважається вилікуваним – постріл Мафії не зараховується. Якщо ж ні, то він вибуває з гри відразу ж після настання дня. Медсестра також має право лікувати себе, якщо вона вважає, що цієї ночі вбито її. Далі прокидається Маньяк. Він повинен обрати жертву для своїх брудних справ (маньячити). Якщо він обирає одну й ту саму людину протягом двох ночей (будь-яких за гру), жертва помирає.
Прикінцеві положення
Гравцям заборонено показувати свої картки одне одному, якщо тільки гравця не усунено з гри. Для ускладнення гри можна усувати з гри без відкриття картки.