Описание
Отже, скаутинг - це всесвітній юнацький рух, що займається фізичним, духовним і розумовим розвитком молодих людей так, щоб ті могли отримати конструктивне місце в суспільстві. Це досягається неформальною освітою з акцентом на практичних діях на відкритому повітрі - так званим скаутським методом. Ця організація добровільна, аполітична, незалежна. З англійської слово «скаут» перекладається як «розвідник». Так кожного року відбуваються десятиденні виїзди до табору, в якому кожен має свої обов’язки.
Отже, з чого все починалося? У 1907 році Сміт Баден-Пауелл заснував рух скаутів у Великобританії. Ним у 1907 році був проведений і перший табір на острові Браунсі (Великобританія), а в 1908 році була видана всесвітньо відома книга «Scouting for boys».
Відтак, гуляючи вулицями рідного міста, Пауелл часто був глядачем сумних картин, в яких головну роль виконували підлітки й діти, нехтуючи своїм життям, засмічуючи його алкоголем, наркотиками, хуліганством… Були потрібні радикальні дії, які б допомогли врятувати «наше майбутнє» від деградації. Такими діями і стало скаутство, яке поєднує духовність, виховання, навчання та відпочинок.
Продовжуючи навчання, старші наставники детально розказували про виховання у скаутів. Ведеться воно за допомогою «скаутського методу», основа якого полягає в наступному:
• Виховання на основі обіцянки. Кожен учасник добровільно бере на себе зобов'язання відповідати тому образу, який закладений в обіцянці і законах. А саме : усвідомлення свого обов'язку перед Богом, громадянського обов'язку і боргу перед самим собою.
• Патрульна система або система мікрогруп.
• Особистий ріст учасників (стимулюючі та розвиваючі програми) - спеціальні програми, які закликають учасників до самовдосконалення через розвиток, виконання громадянського і духовного обов’язку через участь у місцевих, регіональних національних і міжнародних проектах. Застосування нових і старих форм, таких, як: спеціальності, розрядна система, проектна діяльність, циклові ігри, тощо.
• Діяльність на природі. Постійна практика самоствердження і розвитку за допомогою активної діяльності на природі, при проведенні різноманітних традиційних разових форм.
• Традиції (закладені на початку руху, що доповнюються самими учасниками).
• «Навчання через справи» - метод, внесений на початку минулого століття з педагогіки, коли основою навчання малося на увазі обов'язкове втілення теорії в практику.
• Підтримка дорослих.
Немало було сказано і про одяг та символи, які несуть за собою багато цікавого та корисного. Скаутська емблема - лілія (трилистник). Лілія стала символом скаутизму з моменту його зародження. Тепер вона використовується 16 мільйонами скаутів в багатьох країнах світу. Три кінці лілії символізують три елементи скаутської клятви: обов’язок перед собою, перед ближніми і найголовніше - перед Богом. Скаутські емблеми різних організацій можуть істотно відрізнятися. Але всі вони мають обов'язковий елемент – лілію.
Скаутський салют віддається при повній уніформі і в урочистих випадках, таких, як: підйом та спуск національного прапора, і при проголошенні скаутської клятви. Варіантом цього символу-салюту є скаутський знак, під час якого права рука піднімається до рівня плеча, два пальці - великий і мізинець з'єднані, два або три, залежно від віку скаута, щільно стиснуті (вказівний, середній і безіменний). Три пальці символізують три основних принципи скаутства. Великий палець і мізинець, з'єднані разом, говорять про те, що в скаутстві старший допомагає молодшим.
Усі скаути в таборі діляться на групи, кожна з яких має свій тотем. Його зображенням є певна тваринка, яка характеризує всю групу . Також у кожної групі повинен бути свій клич. Заклик групи повинен бути простим і коротким, висловлювати загальний настрій, спільні цілі та спільну діяльність.
Відділення скаутів по всьому світу використовують девіз «будь готовий!» на своїх рідних мо