Описание
Ківерцівський національний природний парк «Цуманська пуща» був створений у 2010 році на території Ківерцівського району Волинської області на площі понад 33 тис. га.
Адміністрація парку була створена лише через 5 років, в жовтні 2015 року.
Основне завдання національного природного парку – збереження та відтворення волинської популяції зубра на унікальних сосново-дубових деревостанах, що складають генетичний фонд живої природи Волинського краю, створення умов для ефективного туризму, відпочинку, розвитку громад регіону, сприяння науково-дослідницькій діяльності та еколого-освітній роботі.
Цуманська пуща – це величезний лісовий масив на крайній південній межі Полісся , в Ківерцівському та районі Волинської області, в межиріччі річок Стир та Горинь.
В давні часи льодовикові води досягали цієї території, в місцях їх накопичення утворились болота. Через тисячоліття тут поступово сформувався оригінальний природний комплекс із переважанням лісових масивів.
Цуманська пуща охоплює увесь більш-менш збережений лісовий масив ,який простягається приблизно на 70 км з заходу на схід, і приблизно 40 км з півдня на північ.
Ліси формувалися в Цуманській пущі на більш багатих, ніж на півночі Полісся, ґрунтах. Внаслідок цього , тут переважають дубові, дубово-грабові та сосново-дубові ліси, які утворюють своєрідний комплекс із болотами різних типів, ділянками лук по водотоках, чорновільшняками.
Дубові насадження займають четвертину території пущі.
Саме такі праліси покривали цю територію до того, як почалося інтенсивне використання їх людиною. Збереглися тут і незаймані або малодоторкані ділянки лісу. Окремі з них мають вік 150-170 років.
Слід зауважити, що в інших заповідних об`єктах Полісся переважають соснові ліси.
Цей природний комплекс зберігає багате біорізноманіття - види рослинного і тваринного світу пристосувалися до мешкання в цих різних екологічних умовах. Давно відомо, що в лісах-стародревах зберігаються рідкісні види рослин та тварин, а біорізноманіття боліт відзначається високою своєрідністю
На територіїі національного парку протікають декілька річок , найбільші – Cтир, Горинь, Кормин, Путилівка.
У східній частині розташоване Чортове болото , на якому є мережа каналів, найбільший з них , Радзивиллівський, впадає в р. Кормин. Крім цього, є багато менших за розмірами боліт, переважно лісових.
Для пущі характерний рівнинний рельєф, перепади висоти не перебільшують 5 м, лише на берегах Горині та Стиру до 20 м.
Цуманська пуща входить до складу екологічної мережі, яка сприяє збереженню біологічного різноманіття у Европі.
Природно-заповідний фонд складає 52 об`єкти. З них 2- загальнодержавного значення: ландшафтний заказник «Кормин» та комплексна пам`ятка природи «Горинські крутосхили»
Та 50 місцевого значення : заказники ботанічні, лісові, загальнозоологічні, орнітологічні, урочища та пам`ятки природи.